Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich transportuje się głównie urządzenia mechaniczne oraz różnego rodzaju maszyny.
Najczęściej wykorzystywanym rodzajem przewozu jest transport lotniczy
W tym przypadku wykorzystuje się przede wszystkim transport lotniczy. Podkreślić należy fakt, że określony rodzaj przewozu jest tam na bardzo wysokim poziomie. Potwierdzeniem tego jest to, że na obszarze kraju funkcjonuje więcej niż czterdzieści lotnisk. Wśród najbardziej znanych wymienia się Jobel Ali. Zostało ono ukończone w 2010 roku. Korzystnym aspektem jest to, że wskazane lotnisko połączone jest z linią kolejową i portem morskim. Tworzone są tam specjalne strefy ekonomiczne, na których terenie odbywa się import i eksport z całego regionu.
W jaki sposób odbywa się transport urządzeń oraz maszyn?
Duże wymiary ładunków sprawiają, że transport maszyn przyczynia się do dużych trudności. W określonej sytuacji wymienia się dwie drogi. Jedną z nich jest wykorzystanie zwykłego samolotu, który może przetransportować maszyny nieprzekraczające wysokości 1,6 m. Natomiast wyższy sprzęt przewożony jest frachtowcami. Jednakże drugie samoloty kursują niezwykle rzadko. Transport lotniczy wyceniany jest na podstawie wagi przewożonych towarów. Biorąc pod uwagę powyższe, jeżeli produkty są ciężkie, to łączne koszty transportu również są znaczące. Inna metoda obliczeniowa stosowana jest w przypadku dużych objętościowo, ale także lekkich ładunków. W takiej sytuacji waga rzeczywista ustalana jest z uwzględnieniem wcześniej określonej zasady postępowania.
Dokument umożliwiający odprawę celną towarów wywożonych tymczasowo
Niejednokrotnie transport maszyn z wykorzystaniem samolotu przeprowadzany jest przez przedsiębiorstwa, które wysyłają swój towar na różnego typu imprezy targowe. Jednakże w tej sytuacji obowiązują inne niż normalnie schematy postępowania. Wówczas niezbędnym elementem jest tak zwany karnet ATA. Pod tym pojęciem ukrywa się międzynarodowy dokument, który pozwala na odprawę celną ładunków, na przykład na potrzeby wystawiennicze. Karnety wydawane są na podstawie regulacji Konwencji o Tymczasowej Odprawie Celnej. Ma on charakter tymczasowy, gdyż towary muszą ponownie powrócić do Polski.
Jakie dokumenty są wymagane?
W przypadku realizacji działania jakim jest lotniczy transport maszyn do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, koniecznie trzeba przedstawić pewne dokumenty. Wymienia się zatem takie elementy jak faktura handlowa, oświadczenie dotyczące importowanych towarów list przewozowy, świadectwo dotyczące pochodzenia, a ponadto zamówienie dostawy. Biorąc pod uwagę import towarów na potrzeby reeksportu, należy uiścić zaliczkę. Konieczna jest również gwarancja bankowa dla cła, które przewidywane jest do zapłaty. Urządzenia i maszyny przewiezione do Zjednoczonych Emiratów Arabskich mogą być pozostawione w magazynie, który ma uprawnienia składu celnego przy równoczesnym zawieszeniu opłaty cła do chwili ich wywozu bądź też wykorzystania. Nie mogą być one przechowywane dłużej niż 365 dni.